302-28-14-GR-0250F
DigiKey Part Number
CN218GR-250-ND
1175-302-28-14-GR-0250F-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
302-28-14-GR-0250F
Description
CBL RIBN 14COND 0.05 GRAY FOOT
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 14 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 250.0' (76.20m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Ribbon Width
0.700" (17.78mm)
Voltage
300 V
Number of Conductors
14
Operating Temperature
105°C
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG