109-UV80M-001
DigiKey Part Number
1175-109-UV80M-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109-UV80M-001
Description
CBL TIE WEATHER RESIST UV TYPE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard Tie Black 0.59" (15.00mm) 18 lbs (8.16 kg)
Category
Length - Actual
0.262' (80.00mm, 3.15")
Manufacturer
CNC Tech
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Tensile Strength
18 lbs (8.16 kg)
Part Status
Active
Features
UV Resistant, Weather Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard Tie
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate
3"
Color
Black
Bundle Diameter
0.59" (15.00mm)