1007-16-1-2000-002-1-TS
DigiKey Part Number
1175-1007-16-1-2000-002-1-TS-ND
1175-1007-16-1-2000-002-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1007-16-1-2000-002-1-TS
Description
WIRE 16AWG WHTE STRAND FEET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" White 300V 2000.0' (609.6m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.094" (2.38mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
2000.0' (609.6m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
80°C