RD10RA4CTT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch BCD Complement 4 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
RD10RA4CTT
DigiKey Part Number
2449-RD10RA4CTT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RA4CTT
Description
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.15A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.256" (6.50mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
BCD Complement
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
4
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)