MS2301L12
DigiKey Part Number
2449-MS2301L12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS2301L12
Description
SWITCH SLIDE DP3T 0.2A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DP3T Through Hole
Category
Actuator Length
12.00mm
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
DP3T
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Not Specified
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Function
On-On-On
Switch Travel
4.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V