Image for J115F3E1CS110DSX.6FZ is not available
J115F3E1CS110DSX.6FZ
DigiKey Part Number
2449-J115F3E1CS110DSX.6FZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F3E1CS110DSX.6FZ
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J115F3E1CS110DSX.6FZ Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
11 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
7200VA, 840W
Relay Type
Coil Current
5.5 mA
Coil Resistance
20.167 kOhms