J115F2E1CS48DSX.9FZ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for J115F2E1CS48DSX.9FZ is not available
J115F2E1CS48DSX.9FZ
DigiKey Part Number
2449-J115F2E1CS48DSX.9FZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F2E1CS48DSX.9FZ
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Socketable
Datasheet
EDA/CAD Models
J115F2E1CS48DSX.9FZ Models
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
36 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
7200VA, 840W
Relay Type
Coil Current
18.8 mA
Coil Resistance
2.56 kOhms