TWC-124-1A
DigiKey Part Number
1097-1315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TWC-124-1A
Description
CABLE TWINAXIAL 500'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Twinaxial Cable 500.0' (152.40m) 124 Ohms
Category
Length
500.0' (152.40m)
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions Trompeter
Jacket Color
Blue
Packaging
Bulk
Conductor Material
Copper, Tinned
Part Status
Active
Dielectric Material
Polyethylene (PE)
Cable Type
Twinaxial
Dielectric Diameter
0.085" (2.16mm)
Conductor Strand
7 Strands / 38 AWG
Shield Material
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shield Coverage
93%
Jacket (Insulation) Diameter
0.150" (3.81mm)
VoP, Velocity of Propagation
66.0
Shield Type
Braid
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Impedance
124 Ohms