SMD3SW.031 1LB
DigiKey Part Number
SMD3SW.0311LB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD3SW.031 1LB
Description
SOLDER WIRE 62/36/2 TIN/LEAD/SIL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn62Pb36Ag2 (62/36/2) 20 AWG, 22 SWG Spool, 1 lb (454 g)
Category
Diameter
0.031" (0.79mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
354°F (179°C)
Series
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG, 22 SWG