NC2SWLF.031 1LB
DigiKey Part Number
NC2SWLF.0311LB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC2SWLF.031 1LB
Description
LF SOLDER WIRE 99.3/0.7 TIN/COPP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 20 AWG, 21 SWG Spool, 1 lb (454 g)
Category
Melting Point
441°F (227°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG, 21 SWG
Part Status
Active
Process
Lead Free
Type
Wire Solder
Form
Spool, 1 lb (454 g)
Composition
Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7)
Base Product Number
Diameter
0.031" (0.79mm)