DIP300-SOIC-16W
DigiKey Part Number
315-DIP300-SOIC-16W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIP300-SOIC-16W
Description
DIP-16 (0.3" WIDTH, 0.1" PITCH)
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DIP to SMD DIP 16 0.050" (1.27mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
16
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.050" (1.27mm)
Packaging
Bulk
Board Thickness
0.063" (1.60mm)
Part Status
Active
Material
FR4 Epoxy Glass
Proto Board Type
DIP to SMD
Size / Dimension
0.800" L x 0.400" W (20.30mm x 10.16mm)