RF2A470MP51013EU
DigiKey Part Number
4191-RF2A470MP51013EUCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-RF2A470MP51013EUTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2A470MP51013EU
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
219 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C