RF1C471MP308B5E
DigiKey Part Number
4191-RF1C471MP308B5ECT-ND - Cut Tape (CT)
4191-RF1C471MP308B5ETB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF1C471MP308B5E
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
472.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
945 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
56 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C