PW2W151MNN1840 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
PW2W151MNN1840
DigiKey Part Number
4191-PW2W151MNN1840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PW2W151MNN1840
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.575 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C