PL2W871MND3060Y
DigiKey Part Number
4191-PL2W871MND3060Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PL2W871MND3060Y
Description
CAP ALUM 870UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
870 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.84 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.061 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C