PJ2W100MP51020R
DigiKey Part Number
4191-PJ2W100MP51020RCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-PJ2W100MP51020RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJ2W100MP51020R
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
225 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C