KVD500L155M43A0T00
DigiKey Part Number
565-4726-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4726-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KVD500L155M43A0T00
Description
CAP CER 1.5UF 50V X8L RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X8L Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KVD500L155M43A0T00 Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C