KVD101L105M55A0T00
DigiKey Part Number
565-4710-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4710-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KVD101L105M55A0T00
Description
CAP CER 1UF 100V X8L RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X8L Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KVD101L105M55A0T00 Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C