KVD101L105K55A0B00
DigiKey Part Number
565-KVD101L105K55A0B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KVD101L105K55A0B00
Description
CERAMIC CAP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8L Radial
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C