KTS501B125M76N0T00
DigiKey Part Number
565-4705-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4705-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4705-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTS501B125M76N0T00
Description
CAP CER 1.2UF 500V X7R 3025
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R 3025 (7563 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTS501B125M76N0T00 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
3025 (7563 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.248" W (7.50mm x 6.30mm)