HHXJ350ARA680MF61G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 967
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 0
68 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 4000 Hrs @ 125°C
HHXJ350ARA680MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXJ350ARA680MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXJ350ARA680MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXJ350ARA680MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXJ350ARA680MF61G
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HHXJ350ARA680MF61G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C