HHXF630ARA560MJA0G
DigiKey Part Number
565-HHXF630ARA560MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXF630ARA560MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXF630ARA560MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXF630ARA560MJA0G
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 3000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHXF630ARA560MJA0G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C