HHXF500ARA121MJA0G
DigiKey Part Number
565-HHXF500ARA121MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXF500ARA121MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXF500ARA121MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXF500ARA121MJA0G
Description
CAP ALUMHYB 120UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 3000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHXF500ARA121MJA0G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.3 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
120 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C