HHXD630ARA6R8MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXD630ARA6R8MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD630ARA6R8MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD630ARA6R8MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD630ARA6R8MF61G
Description
CAP ALUMHYB 6.8UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHXD630ARA6R8MF61G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
6.8 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C