HHXD350ARA271MJA0G
DigiKey Part Number
565-HHXD350ARA271MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD350ARA271MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD350ARA271MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD350ARA271MJA0G
Description
CAP ALUMHYB 270UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHXD350ARA271MJA0G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
325 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C