HHXB160ARA271MHA0G
DigiKey Part Number
565-4176-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4176-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4176-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXB160ARA271MHA0G
Description
CAP ALUMHYB 270UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Automotive
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm