ETXH451VSN391MA45S
DigiKey Part Number
565-4459-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETXH451VSN391MA45S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ETXH451VSN391MA45S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.48 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.1164 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C