ESMQ251VSN122MR40S
DigiKey Part Number
565-2756-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMQ251VSN122MR40S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESMQ251VSN122MR40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.53 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.295 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C