ESMH101VSN152MP35U
DigiKey Part Number
565-ESMH101VSN152MP35U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMH101VSN152MP35U
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 166mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.892 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
166mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C