ESMG6R3ELL472MK20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1.903
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1.232
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
Panasonic Industry
In Stock: 198
Similar
Similar
In Stock: 439
Nichicon
In Stock: 7
In Stock: 832
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESMG6R3ELL472MK20S
DigiKey Part Number
565-1008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMG6R3ELL472MK20S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.545 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6686 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C