ESMG500ELL222MN25S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.928
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 18
Datasheet
Nichicon
In Stock: 772
Nichicon
In Stock: 113
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESMG500ELL222MN25S
DigiKey Part Number
565-1116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMG500ELL222MN25S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESMG500ELL222MN25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.88 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.0304 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C