EMZR350GRA101MF61G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 6.878
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 852
Panasonic Industry
Taiyo Yuden
Nichicon
New Product
Image for EMZR350GRA101MF61G is not available
EMZR350GRA101MF61G
DigiKey Part Number
565-EMZR350GRA101MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZR350GRA101MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZR350GRA101MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZR350GRA101MF61G
Description
E-CAP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 260mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C