EMZJ100ARA122MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMZJ100ARA122MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZJ100ARA122MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZJ100ARA122MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZJ100ARA122MJA0G
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMZJ100ARA122MJA0G Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
714 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.19 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C