EMZE250ARA220ME73G
DigiKey Part Number
565-EMZE250ARA220ME73GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZE250ARA220ME73GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZE250ARA220ME73GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZE250ARA220ME73G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
2.2 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C