EMZE160ARA101MF73G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 74
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 36.560
Datasheet
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C
EMZE160ARA101MF73G
DigiKey Part Number
565-EMZE160ARA101MF73GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZE160ARA101MF73GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZE160ARA101MF73GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZE160ARA101MF73G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.1 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C