EMZA800ARA4R7MF61G
DigiKey Part Number
565-EMZA800ARA4R7MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA800ARA4R7MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA800ARA4R7MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA800ARA4R7MF61G
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMZA800ARA4R7MF61G Models
Ripple Current @ Low Frequency
14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
40 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
3 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C