EMZA6R3ARA152MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMZA6R3ARA152MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA6R3ARA152MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA6R3ARA152MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA6R3ARA152MJA0G
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
1500 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMZA6R3ARA152MJA0G Models
Ripple Current @ Low Frequency
510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C