EMZA6R3ARA101ME61G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1.000
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 500
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 5.610
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
Nichicon
In Stock: 298
In Stock: 118
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EMZA6R3ARA101ME61G
DigiKey Part Number
565-EMZA6R3ARA101ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA6R3ARA101ME61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA6R3ARA101ME61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA6R3ARA101ME61G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMZA6R3ARA101ME61G Models
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C