EMVY630ARA471MMH0S
DigiKey Part Number
565-EMVY630ARA471MMH0STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY630ARA471MMH0SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY630ARA471MMH0SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY630ARA471MMH0S
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVY630ARA471MMH0S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
452.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
905 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C