EMVY500ARA220MF55G
DigiKey Part Number
565-EMVY500ARA220MF55GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY500ARA220MF55GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY500ARA220MF55GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY500ARA220MF55G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVY500ARA220MF55G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
2 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C