EMVY160ARA221MF80G
DigiKey Part Number
565-EMVY160ARA221MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY160ARA221MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY160ARA221MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY160ARA221MF80G
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVY160ARA221MF80G Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
340 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C