EMVY160ARA101MF60G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 523
Datasheet
Image for EMVY160ARA101MF60G is not available
EMVY160ARA101MF60G
DigiKey Part Number
565-EMVY160ARA101MF60GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY160ARA101MF60G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C