EMHL350ARA470MF61G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.2Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EMHL350ARA470MF61G
DigiKey Part Number
565-EMHL350ARA470MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMHL350ARA470MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMHL350ARA470MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHL350ARA470MF61G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EMHL350ARA470MF61G Models
Ripple Current @ Low Frequency
102.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
110 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C