EMHL350ARA101MF80G
DigiKey Part Number
565-EMHL350ARA101MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMHL350ARA101MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMHL350ARA101MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHL350ARA101MF80G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 600mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMHL350ARA101MF80G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
204.6 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
220 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C