ELZA350ELL681MJ20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
ELZA350ELL681MJ20S
DigiKey Part Number
565-3372-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELZA350ELL681MJ20S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELZA350ELL681MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 100 kHz
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C