ELZA350ELL102MK20S
DigiKey Part Number
565-3373-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELZA350ELL102MK20S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELZA350ELL102MK20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.134 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.89 A @ 100 kHz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C