ELZA250ELL122MJ25S
DigiKey Part Number
565-3369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELZA250ELL122MJ25S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELZA250ELL122MJ25S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.044 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.74 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C