ELXZ630ELL471MK30S
DigiKey Part Number
565-2046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ630ELL471MK30S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXZ630ELL471MK30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.045 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.09 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C