ELXZ630ELL222MM40S
DigiKey Part Number
565-ELXZ630ELL222MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ630ELL222MM40S
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 mF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXZ630ELL222MM40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.4075 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.21 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C