ELXZ630ELL220MFB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2.552
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
In Stock: 936
Nichicon
Parametric Equivalent
In Stock: 88
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ELXZ630ELL220MFB5D
DigiKey Part Number
565-2041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ630ELL220MFB5D
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C